Çene (Masseter) Botoksu

Çene botoksu gıdaları çiğneyip tüketmeyi sağlayan çene kaslarında bulunan hastalıkları gidermek için kullanılabilen bir tedavi seçeneğidir. Sert gıda maddelerini tüketmeye bağlı şekilde gelişebilen çene kasları kişide diş sıkma gibi çene eklemi hastalıklarına neden olabilir. Bu sağlık sorunları kişinin yaşamını olumsuz yönde etkiler. Bu problemleri gidermenin hızlı ve ağrısız yollarından biri masseter botoks uygulamasıdır.

Çene (Masseter) Botoksu Nedir?

Diş sıkma ve diş gıcırdatma ya da tıbbi adı ile bruksizm problemi kişinin ağız ve diş sağlığının bozmanın yanı sıra farklı sağlık sorunlarına da neden olabilen problemlerdir. Kronikleşen diş gıcırdatma ve diş sıkma sorunu kişide yüz ve baş ağrısına, kulak ağrılarına ve migrene sebep olabilir. Diş minesi kaybına, diş hassasiyetine ve diş ufalanmasına da neden olabilen bu sağlık sorunun tedavi yöntemlerinden biri botokstur. Botulinum toksin bakterisi ile uygulanan bu işlem kişinin ağrılarının kısa süre içerisinde azalmasını, diş sıkma ve diş gıcırdatma sorunlarının ortadan kalmasını sağlayabilir. Bu işleme çene botoksu (masseter botoks) adı verilir.

 

cene-masseter-botoksu-nedir

 

Çene (Masseter) Botoksu Nasıl Yapılır?

Çene botoksu botulinum toksin enjeksiyonu uygulaması ile yapılır. Çene kasının olması gerekenden çok daha fazla çalışması sebebiyle ortaya çıkan diş gıcırdatma ve diş sıkma sorununun tedavisi için kullanılır. Botoks enjeksiyonu çene kasına doğrudan uygulanır. Kas içine yapılan bu enjeksiyon ile kasın geçici olarak işlevsizleştirilmesi yani felç olması sağlanır. Yapılan bu uygulama diş gıcırdatma, diş sıkma gibi sorunları ortadan kaldırır. Botoks işlemi bu sorunları gidermenin yanı sıra yüz hatlarını yumuşatır ve çene çizgisini düzelterek kişinin ifadesinin daha estetik hale gelmesine de yardımcı olur. Kısa bir süre içerisinde uygulanabilen bu tedavinin etkileri birkaç gün içerisinde ortaya çıkar. Kesisiz ve ameliyatsız bir yöntem olmasıyla öne çıkan bu tedavi seçeneği genel sağlık durumunda botoksa engel oluşturan bir sorun olmayan herkese uygulanabilir.

Çene (Masseter) Botoksu Ne İşe Yarar?

Masseter botoksu çene kasında büyüme olan kişilerde görülen diş sıkması ve diş gıcırdatma sorunlarının önüne geçmek için uygulanabilir. Bu sorunu yaşayan kişilerin uzun vadede yüz şekli kemikli, kare bir görünüm alabileceğinden botoks işlemi kişinin görünümü korumaya ve iyileştirmeye de yardımcı olur. Dişlerde ve genel ağız sağlığında oluşan sorunları giderebilir ve kişinin bu soruna bağlı olarak yaşadığı migren gibi rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olabilir.

Çene Botoksu Avantajları

Masseter botoksunun pek çok avantajı vardır. Çene botoksu avantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • Güvenilir ve çok düşük riskli bir işlemdir.
  • Bilinen bir yan etkisi yoktur, nadir görülen yan etkileri ise geçicidir.
  • Cerrahi bir işlem olmadığından kişinin hayatı sekteye uğramaz.
  • Çene görünümünün estetik bir yapıda olmasına yardımcı olur.
  • İnce ve belirgin bir çene hattının oluşumuna katkı sağlar.
  • Diş sıkma, diş gıcırdatma gibi sorunları ortadan kaldırır.

 

cene-masseter-botoksu-ne-ise-yarar

 

Çene Botoksu Zararları

Çene botoksunun bilinen bir zararı yoktur. Ancak enjeksiyon yapılan bölgede morluk, şişlik ve hafif kızarıklıklar görülebilir. Bu yan etkiler birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Çok nadir olarak enjekte edilen maddeye karşı bir alerji geliştirilebilir. Bu alerji durumunda kişide daha ciddi yan etkiler görülebilir. Yutma ve nefes alma sorunları gibi durumlarda zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Çene (Masseter) Botoksu Fiyatı

Çene botoksu fiyatı uygulama dozuna ve ilaç miktarına göre, işlem yapılan merkeze göre, kullanılan ilacın markasına ve farklı değişkenlere göre belirlenir. Çene botoksu İzmir kentinde Op. Dr. Can Kopal ve ekibi tarafından uygulanmaktadır. Masseter botoks fiyatı ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin

Merak ettiğiniz konuları bize iletin, sizinle iletişime geçelim.

Konu seçiniz

Bunlar da İlginizi Çekebilir

migren-botoksu
Migren Botoksu

İçerik Güncelleniyor...…

Devamını Oku
botilinum-toksini
Yüz Botoksu

Clostridim botulinum adlı bakteriden elde edilen bir ilaçtır. İlk kez 1977 yılında şa…

Devamını Oku
terleme-kol-alti-el-ayak
Terleme (Kol Altı - El- Ayak)

İçerik Güncelleniyor...…

Devamını Oku