Yüz Germe Estetiği

Yaşlanma zamanın bizle oynadığı en dramatik oyunlardan bir tanesidir. Zaman bizleri her yönden olgunlaştırırken ne yazık ki fiziksel kapasite ve görünümümüzde ciddi anlamda kayıplara neden olmaktadır.  Yaşlığın cilt üzerindeki etkisi birçok parametreye bağlı karmaşık bir durumdur. Yaşlanma, kollajen miktarının azalmasına bağlı olarak deride incelme, kuruluk ve kırışıklılara neden olur. Ultraviole ve sigara yaşlanma sürecini hızlandıran ve önemle kaçınılması gereken zararlı etkenlerdir.

Yaşlanma kendini sadece deride göstermez yüzü oluşturan hemen hemen tüm dokularda kendini gösterir.  Yüz kaslarının gevşemesi, yüz ve yanaklardaki yağ hacminin azalması ve yerçekimine bağlı olarak aşağıya doğru yer değiştirmesi yaşlılıkta görülen olumsuzluklardandır.

Yüz germe ameliyatı yaşlanma ile meydana gelen cilt sarkıklığını ve derin çizgileri ortadan kaldırmak için yapılan cerrahi bir girişimdir.  Bu ameliyat yüz görünümünde olumlu gelişmeler sağlayacaktır ancak unutulmaması gereken hiçbir ameliyat yaşlanmayı durdurmaz sadece zamanı sizin için bir süre geri alır.

Yüz Germe Ameliyatı İçin Uygun Bir Aday mıyım?

Bu ameliyat için en iyi adaylar boynunda ve yüzünde sarkmalar olmasına karşılık cildi nispeten elastikiyetini koruyan kişilerdir. Bu ameliyatları olmak isteyenler genelde 40 yaş üstü kişilerdir. Yüz germe büyük bir ameliyat olmasına rağmen korkulacak bir ameliyat değildir. Unutulmamalıdır ki yüz germe ameliyatı tüm çizgilerinizi ortada kaldırmaya yeterli değildir. Özellikle dudak üzerindeki çizgilerde yetersiz kalacaktır buralar için ek girişimler gerekebilir. Bu ameliyat asla yaşlanmayı durdurmaz sadece sizin için zamanı bir süre geri alacaktır.

Görüşme esnasında bu ameliyatı olumsuz etkileyecek tüm faktörler gözden geçirilerek sizin için en iyi ve etkin sonuç elde edilmeye çalışılacaktır. Sigara içiyorsanız bunun yara iyileşmesini olumsuz etkileyeceğini söylemek doğru olacaktır. Sigara kan damarlarını daralttığından dokuya giden kan miktarı azalacak ve bu yüzden yara iyileşmesi geç ve bazen de problemli olabilecektir. İyi ve problemsiz bir yara iyileşmesi için ameliyattan en az 2 haftadan önce sigarayı bırakmakta yarar vardır. Kanamayı arttıracağından aspirin ya da benzeri ağrı kesicilerin 1 hafta öncede kesilmesi gerekmektedir.

Farklı Yüz Germe Çeşitleri Var mıdır?

Yıllarca sadece cildin gerilmesini içeren klasik yüz germe ameliyatları uygulanmıştır. Ancak günümüzde esas olan cilt ve cilt altı dokunun gerilmesidir. Bugün tanımlanan birçok yüz germe ameliyat tekniği mevcuttur. Bu teknikler hem tarihsel gelişimle ilişkili hemde modern tıpta bugün kazanılan tecrübelerin bir sonucudur.  Kullanılacak teknikler hastanın yaşına, cilt özelliklerine ve hastanın mevcut problemlerine göre belirlenir.

Yüz Gerildikten Sonra Etkisi Ne Kadar Sürer?

Kişilerin farklı deri yapısı ve elastikiyeti olması nedeniyle ameliyatın ne kadar süre ile yarar sağlayacağını söylemek mümkün değildir. Ameliyattan sonra yüz tüm insanlarda olduğu gibi yaşlanmaya devam edecektir.

Yüz Germe Estetiği Operasyonu Neleri İçermektedir?

Çok az farklılık olmasına rağmen erkek ve bayanlara uygulanan yöntem hemen hemen aynıdır. İz yerleri favorilerin hemen önünden başlamakta kulak önünden devam etmekte ve kulak arkasında sona ermektedir. İzler kulak önünde kulak ve yüz cildinin kesiştiği noktada olmakta ve meydana gelen izi iyi bir şekilde gizlemektedir.

Cilt ve cilt altı yapı iki kat halinde hazırlanarak ayrı ayrı gerilmekte ve yüze en sağlıklı yeni görünümü verilmeye çalışılmaktadır.

Ameliyat esnasında kanama kontrol edilmekle birlikte olabilecek en küçük olumsuzluğu en aza indirgemek için her iki tarafa da dren tüpleri yerleştirilir.

 

farkli-yuz-germe-cesitleri-var-midir

 

Yüz Germe Estetiğinde Ne Tür Anestezi Uygulanır ve Ameliyat Süresiİ Ne Kadardır?

Yüz germe ameliyatı genel anestezi altında uygulanan cerrahi bir işlemdir. Cerrahi işlem sadece yüz germeyi içeriyorsa 4-5 saati almakta ancak gözkapağı, alın ve çene altı yağ alma işlemleri ile kombine ediliyorsa süre eklenen ameliyata göre uzayacaktır.

Yüz Germe Estetiğinden Sonra Neler Olacaktır?

Ameliyattan sonra kulakların arkasından çıkan iki adet dren olacaktır. Bu dren 24-48 saat sonra yapılan kontrol sonucuna göre alınabilir. Ameliyatı takip eden günler içerisinde 4. günden itibaren hafif banyo yapılabilir. Yüzünüzde veya herhangi bir yerinizde alınacak dikiş materyali olmayacaktır.

Ameliyattan sonra başlangıçta ciltte uyuşukluk hissi mevcut olabilir. Duyunun tam olarak yeniden gelişmesi aylar alacaktır. Normalde bu süre 4-6 ay kadardır.

Yüz Germe Estetiğinden Hemen Sonra Neler Meydana Gelmektedir?

Ameliyatı takiben yüzde değişen derecelerde şişme ve morarmalar olacaktır. Bu 3 hafta içerisinde ortadan kalkacaktır.

Yüz Germe EstetiğindeNasıl Bir Yara İzi Meydana Gelmektedir?

Kesi yapılan bölgelerde iz meydana gelecektir. İzler kulak hemen önünde ve arkasında gizleneceğinden pek göz önünde olmayacaktır. Bu iz ilk bir kaç ay hafif kızarık olacaktır. Kızarıklık zaman içerisinde ortadan kalkacaktır. Ancak izler hafif uzun saçta kolaylıkla gizlenebilmekte ve izlerin varlığı genelde rahatsızlık vermemektedir.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası Ağrılı mıdır?

Bu ameliyatı olan kişilerde çok ciddi rahatsızlık veren bir ağrı şikayeti olmamaktadır.

Yüz Germe Estetiğinde Ne Gibi Problemler Yaşayabilirim?

Karşılaşılabilecek en ciddi problem cildin altında kan birikmesidir. Ameliyat esnasında yerleştirilen drenler ile bu en aza indirgenmektedir. Ameliyat esnasında yüz mimik kaslarını uyaran sinirler zedelenebilir mimiklerde asimetriler oluşabilir. Ancak bu asimetrilerin büyük bölümü geçicidir. Ve birkaç ay içerisinde normale döner.

Yüz Germe Estetiğinden Ne Kadar Süre Sonra Normal Dönebilirim?

Ameliyattan sonraki gün rahatlıkla ayağa kalkabilir ve ev içerisinde yürüyüş yapar hale gelebilirsiniz. Hafif yürüyüşler yararlı olacaktır. İlk hafta ev işlerinden uzakta durmakta fayda var. Bu ameliyatı olanların çoğunluğu iki hafta içerisinde işlerine dönebilmektedir.

Başlangıçta yüzünüz sizlere ilginç gelebilir. Mevcut şişme nedeniyle yüz mimikleri azalmış gibi görünebilir. İlk hafta kişi yeni görünümü ve oluşacak izler nedeniyle endişeli olabilir. Ancak 3. haftadan itibaren görünümünüz daha iyi olacaktır.

İlgili içerik: Göz Kapağı Estetiği (Bleferoplasti)

Detaylı Bilgi İçin

Merak ettiğiniz konuları bize iletin, sizinle iletişime geçelim.

Konu seçiniz

Bunlar da İlginizi Çekebilir

lip-lift
Dudak Kaldırma (Lip Lift) Estetiği

Lip lift, üst dudağı kısaltmak veya dudaklarla çenenin arasındaki mesafeyi azaltmak i…

Devamını Oku
temporal-lift
Temporal Lift

Temporal lift, yüz ve boyun estetiği cerrahisinde kullanılan bir prosedürdür. Genelli…

Devamını Oku
cene-implanti-mentoplasty
Çene İmplantı (Mentoplasty) Estetiği

Mentoplasti, çene ucu (mentum) bölgesindeki şekil bozukluklarını düzeltmek için yapıl…

Devamını Oku