Meme Küçültme Estetiği

Estetik meme küçültme ameliyatı, kadının dış görünümünü düzeltmek amacıyla yapılan kozmetik ameliyatlardan biri gibi gözükmekle birlikte aslında estetik değil rekonstrüktif bir ameliyattır. İriliğin şiddetine  bağlı sarkık bir meme, kadında sırt ve boyun ağrılarına, solunum sıkıntısına neden olabilir.

Meme küçültmeyle ilgili birçok teknik tanımlanmıştır. Hangi teknik uygulanırsa uygulansın amaç ideal görünümü elde etmeğe yöneliktir.  Bu ameliyatta tarafımızdan uygulanan yöntem hastanın yaşına ve memenin büyüklüğüne bağlı olarak hazırlanan bir algoritma ile belirlenmektetir.

Hastanın yaşı ve meme büyüklüğü uygunsa vertikal mammoplasti dediğimiz meme başı çevresinde ve oradan meme tabanına uzanan dik bir iz bırakan yöntem tercih edilir. Hasta yaşı ve meme büyüklüğü vertikal mammoplasti için uygun değilse ters T şeklinde iz bırakan yöntem seçilir. Burada amaç hasta için en güvenli ve ideal yöntemi kullanmaktır.

Meme Küçültme Ameliyatı İçin Uygun muyum?

Yapılacak muayene sonucunda memelerinizin büyüklüğü, şekli, derinizin durumu, yaşınız, evlilik ve çocuk sahibi olup olmayacağınız, meme başının yeni yeri vb durumlar sizinle tartışılacaktır.

Meme Küçültme Estetiğinde Anestezi Uygulanmaktadır?

Ameliyat donanımlı bir hastanede ve genel anestezi altında yapılmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Süresi Ne Kadardır?

Ameliyat 2,5 - 4 saat sürer

Meme Küçültme Operasyonu Ağrılı mıdır?

Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı minimaldir.

 

meme-estetigi-meme-kucultme

 

Meme Küçültme Sonrası Neler Olmaktadır?

Genellikle her iki memeye dren adı verilen vakumlu bir sistem yerleştirilir ve 24-72 saat içinde çıkarılır. Meme başı üzerine ayrı pansuman konur. Pansuman 2 gün sonra açılarak yara kontrol edilir. 7 gün sonra sargılar açılır. Hastanede 1-3 gün kalınır. Hastaya 6 hafta korse sütyen giydirilir.

Meme Küçültme Ameliyatından Hemen Sonra Ne Gibi Değişiklikler Beklemeliyim?

Erken dönemde şişlik olacaktır, meme başınnda his kaybı ve deri üzerinde morumsu renk değişiimi görülebilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur.

Yara İzi Nasıl Olmaktadır?

Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın meme başı etrafında kesinlikle iz kalır. Buna ek olarak, uygulanan yönteme göre meme başının alt kenarının orta kısmından aşağı doğru  bir iz daha kalmaktadır. Genç hastalara ve orta büyüklükte  memesi olan hastalarda vertikal mammoplasti dediğimiz sadece meme başı çevresinde ve oradan meme altına dik seyreden bir iz bırakan yöntem uygulanır. Ancak çok iri memelerde ve 45 yaş üstü hastalarda  bu izin yanında memenin altında bulunan ve ters T dediğimiz iz kalmaktadır. Bu iz zamanla belli belirsiz hale gelebilir. Hastanın ten rengi ve genetik yapısı izin şeklini ve yapısını etkileyen önemli bir faktördür.

Ameliyat Esnasında ve Sonrasında Ne Gibi Problemlerle Karşılaşabilirim?

Her ameliyatta olduğu gibi meme küçültme ameliyatının da bazı riskleri vardır. Kanama: Nadir bir durumdur, ameliyat sırasında veya ameliyat sonrası dönemde görülebilir. Ameliyat sonrası, memelere konan dren hem kanama olup olmadığını takip etmek, hem de az da olsa kanın meme dokusu içinde toplanmasını önlemek içindir. Enfeksiyon: Son derece sıra dışı bir durumdur. Ameliyatın hemen başında ve sonrasında koruyucu antibiyotik kullanılmaktadır. Meme başı ve deri duyarlılığında değişme: Bu bölgelerin duyarlılığında geçici olarak azalma ortaya çıkabilir.Yara İyileşmesinde Gecikme; Bu ameliyatlardan sonra klinik olarak yaranın 12-14 günde kapanması öngörülür. Ancak bazen enfeksiyon, dolaşım problemleri, kişinin sigara alışkanlığı, kronik hastalıklar gibi nedenlerle yara iyileşmesi sapma gösterebilir. Bu sapmanın ciddiyetine göre pansumanlara devam edilebilir yada yeni bir cerrahi müdahale gerekebilir. Yara İzleri;  Her cerrahi işlem iz bırakarak iyileşir, çoğu zaman izlerin niteliği önceden tayin edilemez. Bazı durumlarda izler fark edilmez iken, bazı hastalarda deri ve derin dokular içinde nedbe oluşabilir, hatta bazı hastalarda cerrahi düzeltme veya diğer tedavilere başvurmak gerekebilir..

Ne Kadar Süre İçerisinde Normale Dönebilirim?

Hasta 10 – 15 gün sonra işine dönebilir. 3 ay aşırı sporlardan uzak durması önerilir. Estetik meme küçültme ameliyatı genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin ve eşinin ruh sağlığını düzelten onları yaşama daha bağlı hale getiren, özellikle kadının giyim tarzını kolaylaştıran bir ameliyattır. İzmir meme küçültme ile yeni şekillendirilmiş meme uzun süre dayanıklı olur, ancak kilo değişiklikleri, gebelik, emzirme ve yerçekimi, memede hacim artışına ve sarkıklıklara neden olabilir.

İlgili içerik: Meme İmplant Ile Dikleştirme Estetiği

Detaylı Bilgi İçin

Merak ettiğiniz konuları bize iletin, sizinle iletişime geçelim.

Konu seçiniz

Bunlar da İlginizi Çekebilir

meme-buyutme-meme-implant-estetigi
Meme Büyütme (Meme İmplant) Estetiği

Silikon implant ile meme büyütme; koltuk altından, meme başı çevresinden veya meme al…

Devamını Oku
jinekomasti-erkekte-buyuk-gogus
Jinekomasti (Erkekte Büyük Göğüs) Estetiği

Meme dokusu erkek ya da kadında iki farklı dokudan oluşmaktadır. Bunlar normal meme d…

Devamını Oku
meme-implant-ile-diklestirme
Meme İmplant ile Dikleştirme Estetiği

Meme implant ile dikleştirme estetiği popüler estetik operasyonlardan biridir. M…

Devamını Oku