Göz Altı Işık Dolgusu

Göz altı ışık dolgusu pek çok kişinin şikayetçi olduğu morluklar, şişlikler ve koyu halkaları gidermek amacıyla uygulanan bir işlemdir. Bu uygulama konforlu ve hızlı oluşu ile sık tercih edilen estetik işlemler arasında yer alır. 

Göz Altı Işık Dolgusu Nedir? 

Kemikli bir yapıya sahip olan orbita çukuru gözlerimizin bulunduğu alandır. Bu alan yüzün geneline göre daha çukur bir bölgedir ve göz küreleri ile göz kasları bu bölgeyi çevreler. Göz çevresindeki cilt dokusu oldukça hassastır. Bölgedeki zar dokusu yaşla birlikte incelerek zayıflar. Zarın zayıflamasıyla bu bölgeyi çevreleyen yağlar yaş ilerledikçe görünür duruma gelir. Bunun sonucunda göz çevresindeki renk bozuklukları, morluklar, şişlikler ve kırışıklıklar görünür hale gelir. Göz altı ışık dolgusu bu problemleri gidermek için yapılan dolgu işlemidir. Göz altı morluklarının ve problemlerinin sebepleri şu şekilde sıralanabilir: 

 • Kalitesiz ve düzensiz uyku 
 • Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklar 
 • Alerjik reaksiyonlar 
 • Ekran önünde çok uzun zamanlar geçirmek 
 • Yorgunluk 
 • Genetik faktörler 
 • Stres 
 • Demir eksikliği 
 • Yaşlanma 
 • Fazla tuz tüketimi  

Göz Altı Işık Dolgusu Neden Yapılır? 

Göz çevresinde görülen morluk, koyu halka görünümü, şişlik ve kararmaların giderlimesi için göz altı ışık dolgusu yapılabilir. Göz altı morluklarının kozmetik ürünlerle ve bakımla giderilememesi de göz altı ışık dolgusunun tercih edilme sebepleri arasında yer alır. Göz çevresindeki cildin uzun süreli bir şekilde berrak, canlı ve estetik görülmesi için tercih edilebilen bu dolgu işlemi ile göz çevresindeki hidrasyon seviyesi düzenlenir, cilt tonu eşit hale gelir. Yapılan işlem göz altındaki çukurluklarla yanaklar arasındaki yükselti farkını gidererek daha canlı ve genç bir görünüm sağlayabilir.  

Göz Altı Işık Dolgusu Kimlere Uygulanır? 

Göz altı ışık dolgusu 18 yaşın üzerinde olan, göz altı ışık dolgusunun uygulanmasına engel teşkil edecek bir sağlık sorunu olmayan herkese uygulanabilir. Göz altındaki problemlerden rahatsız olan kişiler ilgili hekime başvurduklarında işleme uygunlukları doktor tarafından değerlendirilir. Kişinin kronik bir hastalığı varsa ve genel sağlık durumunda bir problem varsa doktor uygulamanın nasıl yapılabileceğine veya alternatif olarak nasıl bir çözüm sunulabileceğine dair önerilerde bulunabilir.  

Göz Altı Işık Dolgusu Nasıl Uygulanır? 

Göz altı ışık dolgusu uygulamasında kişinin herhangi bir rahatsızlık yaşamaması için bölgeye anestezik özellikli uyuşturma etkili bir krem sürülür. Bu kremin etki etmesi için yarım saat kadar beklenir. Bölge uyuştuktan sonra göz altı dolgusu için kullanılacak madde ince, küt bir kanül ile gölgeye enjekte edilir. Göz altına tek bir noktadan giriş yapılarak dolgu işlemi tamamlanır. Uygulama ince iğnelerle de yapılabilmektedir ancak iğnelerle yapılan yöntemde daha fazla şişlik ve morluk görülebileceğinden küt uçlu kanüller tercih edilmektedir.  

 

goz-alti-isik-dolgusu-avantajlari

 

Göz Altı Işık Dolgusu Avantajları 

Göz altı ışık dolgusunun pek çok avantajı bulunur, bu avantajlar şu şekilde sıralanabilir;  

 • Kısa sürede uygulanan işlem kişiye genç, doğal bir görünüm sunar.  
 • Göz altı ışık dolgusu bölgedeki çökükleri giderir ve hacimli, canlı bir görünüm elde edilir.  
 • İşlem tek bir seans ile yaklaşık yarım saatte tamamlanan hızlı bir işlemdir. 
 • Işık dolgusu ile morluklar, koyu görünümler ağrısız şekilde giderilir.  
 • Göz altı ışık dolgusu 6 ay ile 1 yıl süre arasında kalıcılık sunar.  

Göz Altı Işık Dolgusu Riskleri 

Göz altı ışık dolgusu düşük riskli bir işlemdir ancak güvenilir bir hekim tarafından hijyenik bir ortamda uygulanmalıdır. Görülebilecek yan etkiler arasında, enfeksiyon, alerji, şişlik, morluk, hassasiyet, kaşıntı ve istenmeyen estetik sonuçlar alınması sıralanabilir.  

Göz Altı Işık Dolgusu Kalıcılığı 

Göz altı ışık dolgusu kalıcılığı kişiden kişiye değişen bir işlemdir. Dolgunun etkisi 6 ay ile 1 buçuk yıl arasındadır. Dolgunun etkisi geçtiğinde işlem tekrarlanabilir. 

Göz Altı Işık Dolgusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler 

İşlem sonrasında kişi aynı gün günlük hayatına dönebilir ancak dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Göz altı ışık dolgusu sonrasında bölgeye soğuk kompres yapılarak morluklar ve ödem oluşumu engellenebilir. İlk gün sıcak su ile banyo önerilmez. İşlemin yapıldığı gün ve sonrasındaki 2 gün aşırı yüz hareketlerinden ve işlem bölgesine aşırı temastan kaçınılmalıdır. İşlem sonrasındaki 14 gün boyunca çok sıcak ve çok su ile yüzü yıkamaktan kaçınmak gerekir. 

Göz Altı Işık Dolgusu Fiyatları 

Göz altı ışık dolgusunun fiyatları kullanılan dolgu maddesinin çeşidine, uygulama yapılan merkeze, doktorun tecrübesine uygulama alanının genişliğine ve benzeri faktörlere göre değişkenlik göstermektedir.  

Detaylı Bilgi İçin

Merak ettiğiniz konuları bize iletin, sizinle iletişime geçelim.

Konu seçiniz

Bunlar da İlginizi Çekebilir

burun-dolgusu
Burun Dolgusu

İçerik Güncelleniyor...…

Devamını Oku
nazolabial-dolgusu
Nazolabial Dolgusu

İçerik Güncelleniyor...…

Devamını Oku
cene-dolgusu
Çene Dolgusu

Çene ucunun normalden küçük ya da çene ucunun geride olması nedeniyle yapılır. Çeneni…

Devamını Oku