Liposuction

Fiziksel görünüm; saç rengi, göz rengi ve boy gibi ailesel ve genetik faktörlere bağlıdır ve bizlerin kontrolü dışındadır. Bununla birlikte en çok kabul gören düşüncelerden bir tanesi egzersiz ve uygun bir diyetle uygun kilonun korunabileceğidir. Ancak tüm çabalara rağmen kilo verme ya da kilonun kontrolünde başarısız kalınabilmekte, egzersiz ve diyete dirençli yağ dokusu azaltılamamaktadır. Liposuction tüm dünya da olduğu gibi ülkemizde de en çok uygulanan kozmetik cerrahi ameliyatlarından birtanesidir.  Vücudunuzu yeniden şekillendirmek için son derece etkili bir yöntemdir. Tekrar vurgulamak gerekirse bu yöntem bir kilo verme yöntemi değil bölgesel yağların emilmesi ile vücudun şekillendirilmesi ameliyatıdır.

Liposuction (Yağ Emme) İşlemi Nedir?

Liposuction lokalize yağların ince bir tüple negatif basınç yardımı ile alınması işlemidir. Bu ince tüplere kanül adı verilmektedir. Bu lokalize bölgeler karın bölgesi, uyluk iç ve uyluk dış tarafı, kalçalar, diz ve çene altı bölgeleridir. Erkeklerde gözlenen ve jinekomasti olarak adlandırılan meme büyümesi de bu yöntemle başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Kanüller çok küçük kesiler yapılarak yağ dokusu içerisine yerleştirilir ve bu esnada uygulanan vakum ile yağ dokusu dışarı çekilerek hacim azaltılır.

Liposuctionın Geçmişi Nedir?

Liposuction plastik cerrahide en çok uygulanan yöntemlerden birisi olmuştur. Liposuction ilk kez Italyan bir jinekolog olan Dr Giorgio Fischer tarafından 1974 yılında Roma da kullanılmıştır. Günümüzde lazer ve ultrasound teknolojisinden de yararlanarak liposuction daha modernize hale getirilmiştir.

Ultrasound ve lazer yardımlı liposuction yönteminin sonuçlar açısından klasik yönteme  üstünlüğü tartışmalıdır.

Bu Ameliyat İçin Uygun muyum?

Ameliyata uygun olup olmadığınız ancak kliniğimizde yapılacak görüşme sonucunda ortaya konabilir. Görüşme esnasında operasyondan yarar görüp görmeyeceğiniz, genel sağlık durumunuz, sigara, ilaç kullanımı gibi iyileşmeyi etkileyebilecek konular irdelenecektir. Sigara her operasyonda olduğu bu operasyonda da yara iyileşmesini olumsuz etkileyeceğinden terk edilmelidir.

Görüşme esnasında cildin gerginliği değerlendirilecek ve liposuction için uygun olup olmadığına bakılacaktır. Elastikiyeti azalmış ciltte uygulanacak liposuction, cildin kendini toparlayamaması nedeni ile istenen sonuç elde edilemeyecektir.

Liposuction için en ideal adaylar sağlıklı, aktif, ideal kilolarından %12-15 fazlalıkları olan ve cilt gerginliği iyi durumda olan kişilerdir.

Liposuction mevcut selüliti tam olarak ortadan kaldıran bir yöntem değildir.

Tumescent Teknik Nedir?

Amerikalı Dr Klein tarafından geliştirilen Tumescent tekniğinin ortaya konulması liposuctionda çok önemli gelişmelere neden olmuştur. Liposuctionda tumescent tekniği belli miktarda serum, adrenalin ve lokal anestezik maddenin alınacak yağ dokusu içerisine verilmesidir. Serumun verilmesi hücrelerarası bağlantı zayıflatmakta böylece kolayca emilmesine olanak sağlamaktadır. Bir diğer yararı da adrenalinin etkisi ile damarların büzüşmesi ve kanamanın az olmasıdır.

 

liposuction

 

Ameliyat Neleri İçermektedir?

Operasyon çeşitli sayılardaki 5-6 mm uzunluğunda kesilerle gerçekleştirilecektir. Kesiler yapıldıktan hemen sonra hazırlanan serum içeriği opere edilecek bölgeye uygulanır. Sıvı uygulamasını takiben vakum kullanılarak kanül yardımıyla yağ hücreleri emilerek bölgenin hacmi istenilen düzeyde küçültülür. 

Ne Tür Anestezi Uygulanmaktadır?

Liposuction lokal ya da genel anestezi altında başarılı bir şekilde uygulanabilir. Anesteziye liposuction uygulanacak bölgeye ve kişi ile yapılacak görüşmeye bağlı olarak karar verilecektir.

Ameliyat Süresi Ne kadardır?

Ameliyatın süresi liposuction uygulanacak bölge ya da bölgelerin genişliğine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Ameliyat Ağrılı mıdır?

Ağrı çok şiddetli olmamakla beraber ağrının algılanışı  kişiseldir.  Bu nedenle ağrının şiddeti kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Hastanede Ne Kadar Süre Kalırım? 

Hastanede bir gece kalmanız liposuction uygulanan bölgenin büyüklüğüne ve alınan yağ miktarına bağlıdır. Küçük bölgelere yapılan uygulamadan ya da 1.5 litreden daha az yağ alımında kişi ameliyat gününde evine güvenle gidebilir. Bu miktar aşıldığında kişinin yaşı ve genel sağlık durumu da göz önünde bulundurularak gece kalıp kalmayacağına karar verilebilir.

Bir Seferde Ne Kadar Yağ Alınabilir? 

Bir operasyonda güvenle alınacak maksimum yağ miktarının iyi bilinmesi gerekmektedir. Bilimsel olarak bir seferde maksimum alınacak yağ miktarı kişinin ağırlığının %10 kadardır denilmektedir. Ancak güvenli miktar dediğimizde ise bu miktar genelde 2.5 ile 4 litre arasındadır. İkinci bir operasyona karar verilmişse 3 aylık bir bekleme süresi önerilmektedir.

 

liposuction-ameliyati

 

Kaç Kilo Kaybedeceğim?

Kaybedeceğiniz kilo çok az olacaktır. Liposuction bir kilo verme ameliyatı değildir. Bir seansta 2.5-4 litre yağ alındığı düşünülürse bu miktarın genel vücut ağırlığınızda önemli bir değişiklik meydana getirmeyecektir. Bunlara karşılık liposuction uygulanan bölgede arzulanan incelme olacaktır.

O Bölgede Yeniden Yağlanma Olacak mı?

Zamanla alınacak kilolar yağ alınmış bölgelerde tekrar ciddi bir hacim artışına neden olmayacaktır. Unutulmaması gereken, dikkat edilmez ve kilo alınırsa vücudun diğer bölgelerinde yağlanma meydana gelmesi kaçınılmazdır.

Ameliyattan Sonra Neler Olmaktadır?

Operasyondan sonra ameliyat edilmiş bölgeleri saran tayt şeklinde korse olacaktır. Bunların kullanılmasının amacı opere edilen bölgelerde kanamayı önlemek ve derinin yeni bölgeye uyumunu kazandırmak içindir.

Ameliyattan Hemen Sonra Ne Gibi Değişiklikler Beklemeliyim?

Ameliyattan sonraki ilk 24-48 saat içerisinde yapılan küçük kesilerden sıvı sızabilir. Sıvının yapılan kesilerden sızmasına rağmen şişme ve yer yer morarmalar kaçınılmazdır. Morarmalar yaklaşık 3 haftada ortadan kalkar ancak 2 aya kadar uzayan sararmalar olacaktır. Dokudaki şişlik 4 hafta boyunca kalabilir. Bu süre içerisinde mevcut şişlikler nedeniyle vücut ölçülerinde değişiklik fark etmeyebilirsiniz.

Yara İzi Nasıl Olmaktadır?

Yara izi bir komplikasyon değil normal beklenen bir sonuçtur. Kesilerin çok küçük ( 4-6 mm) olması nedeniyle son derece belirsiz ve kabul edilebilir yara izi meydana gelir.

Ameliyat Esnasında ve Sonrasında Ne Tür Problemlerle Karşılaşabilirim? 

Liposuction deneyimli bir plastik cerrah tarafından yapıldığında problem gelişme olasılığı çok düşüktür ve bu problemler genellikle basit problemlerdir.

Ne Kadar Süre İçerisinde Normale Dönebilirim?

Iyileşme süreci liposuction uygulanan bölge ya da bölgelerin genişliği ile doğrudan ilişkilidir. Küçük kesiler yapılmasına rağmen deri altında görülmeyen geniş bir alanda yara vardır. Bu yüzden iyileşme ameliyattan sonra dinlenmeyi ve 2-3 gün sonrada kan dolaşımını arttırmak için yürüyüşü ve hafif egzersizi gerektirir. Beklenenden daha çok şişlik ve morarma olursa hafif egzersiz 5-7. güne ertelenebilir. Orta ağırlıktaki egzersizlere 10-14. günde başlanabilir

İlgili içerik: Kol Germe (Brakiyoplasti) Estetiği

Detaylı Bilgi İçin

Merak ettiğiniz konuları bize iletin, sizinle iletişime geçelim.

Konu seçiniz

Bunlar da İlginizi Çekebilir

labioplasti-vajen-dudak-kucultulmesi-estetigi
Labioplasti (Vajen Dudak Küçültülmesi Estetiği)

Labioplasti, kadınların dış genital bölgesindeki küçük ve büyük dudakların şeklini ve…

Devamını Oku
tup-mide-ameliyatindan-sonra-estetik-ameliyatlar
Tüp Mide Ameliyatından Sonra Estetik Ameliyatlar

Tüp mide ameliyatı sonrasında büyük miktarlarda kilo kaybı yaşandığından vücudun gene…

Devamını Oku
karin-germe-estetigi
Karın Germe Estetiği

Sağlıklı ve daha güzel bir görünüm için egzersizler, diyetler veya alternatif tıp uyg…

Devamını Oku