Meme Dikleştirme Estetiği

Doğum yaptıktan ya da emzirdikten sonra birçok kadının göğüslerinde dolgunluk kaybı ve sarkma meydana gelebilir. Göğüs derisi elastikiyetini kaybettiğinden şekilsiz ve sarkık bir göğüsün oluşması son derece doğaldır.

Göğüslerin normal büyüklükte olduğu kadınlarda göğüs dikleştirme ameliyatı uygun bir seçenek olurken bazen bu ameliyatın göğüs büyütme ameliyatı ile kombine edilmesi gerekebilir. Göğüs dikleştirme ameliyatı şeklini kaybetmiş ve sarkmış göğüslerin yeniden şekillendirilmesi ve ideal görünümünü yeniden kazandırmaya yönelik yapılan cerrahi bir girişimdir. Meme büyütme veya küçültme ameliyatlarının aksine memenin büyüklüğünü ciddi anlamda etkilemez. Bu ameliyattan sonra göğüs daha dolgun ve meme başının yerleşimi normal anatomik lokalizasyonunda olacaktır. Göğsün son şekli yaklaşık 6 ay sonra ortaya çıkacaktır. Tüm cerrahi işlem esnasında yapılan işler en az iz bırakmaya yönelik olacaktır. Tüm bu özenli çalışmaya rağmen bu ameliyattan sonra iz kalacağı unutulmamalıdır. Bu izler hangi boyutta iç çamaşırı giyilse dahi,  çamaşır içerisinde kalacağından görülmeyecektir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı İçin Uygun muyum?

Göğüs dikleştirme ameliyatı için uygun bir aday olup olmadığınız yapılacak bir görüşme sonucu kolaylıkla ortaya konabilir. Bu görüşme esnasında en iyi ve sağlıklı sonucun elde edilmesi için genel sağlık durumunuzda gözden geçirilecektir. Normal büyüklükteki göğüslerde dikleştirme ameliyatı oldukça başarılı ve uzun süreli olurken daha büyük göğüslerde dikleştirme yapıldığında kısa süre sonra sarkma gözlenebilir. Bu durumlarda göğsü küçültme ihtiyacı ortaya çıkabilir. Yeniden bebek sahibi olmak isteyen kadınların bu ameliyatı ertelemeleri daha iyi olacaktır. Bu ameliyatı düşünen ancak sigara içen kadınların iyi ve problemsiz bir yara iyileşmesi için sigarayı bırakmaları önerilmektedir. Her kadının kendi fiziksel yapısına göre bir göğüs beklentisi vardır. Yapılacak ameliyatın kişisel beklentilerinizi karşılayıp karşılamayacağı görüşme esnasında ortaya konacaktır. Muayene esnasında cilt elastikiyeti, meme dokusunun büyüklüğü ve yapısına bağlı olarak sizin beklentilerinizi karşılayacak en ideal yöntem sizlere ayrıntısı ile anlatılacaktır.

Meme Dikleştirme Ameliyatında Ne Tür Anestezi Uygulanmaktadır?

Göğüs dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır ve süresi yaklaşık 2-3 saattir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Ağrılı mıdır?

Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün ağrı kesici ilaç almanızı gerektirecek hafif ya da orta şiddette ağrı meydana gelecektir. 5-6 gün içerisinde ağrı önemli derecede azalacaktır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Neleri İçermektedir?

Ameliyata gitmeden önce ideal bir sonuç elde etmek için meme üzerinde çizimler yapılır. Bu çizimler sonucunda meme başının yeni konumu ve alınacak cilt miktarı belirlenir. Yapılan kesiler memenin büyüklüğüne ve sarkıklığına bağlı olarak belirlenir. Ameliyattan sonra bandaj ile göğüs sarılı olacaktır.

 

meme-estetigi-diklestirme

 

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Hastanede Ne Kadar Süre Kalırım?

Göğüs dikleştirme ameliyatı bir gece hastanede yatmayı gerektirebilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Neler Olmaktadır?

Ameliyattan uyandığınızda kolunuzda ya da el sırtında açılmış  damar yolundan sıvı vermek için serum olacaktır. Serum 6-8 saat sonra alınacak ve yavaş yavaş ağızdan sulu gıda almaya başlayacaksınız. Ameliyattan sonraki birkaç gün düzenli ağrı kesici kullanmanızı gerektirecek hafif ağrılarınız olacaktır. Ameliyattan sonra yürümeniz ve hareket etmeniz kan  dolaşımını olumlu etkileyeceğinden yara iyileşmesine katkıda bulunacaktır.

Dren tüpleri gerekli görülür ve konulursa bunlar 1-2 gün içerisinde alınacaktır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Ameliyattan Hemen Sonra Ne Gibi Değişikler Beklemeliyim?

Ameliyatı takiben göğüste şişme ve morarmalar olacaktır. Morarmalar 2-3 hafta sürebilir. Meme dikleştirme ameliyatına eğer küçültme ameliyatı eklenmez ise gelecekte bebek sahibi olursanız emzirebilirsiniz. Bu ameliyattan sonra meme başında herhangi bir duyu kaybı söz konusu değildir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Yara İzi Nasıl Olmaktadır?

Yara izleri bir komplikasyon değildir. Yara izlerinin uzunluğu tamamen sarkıklığın ciddiyeti ile ilgilidir. Yaranın son halini alması aylar alacaktır. Başlangıçta kırmızı, kaşıntılı ve biraz sert olan yara zamanla deri rengini alacaktır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Esnasında ve Sonrası 

Tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi meme dikleştirme ameliyatı tecrübeli bir cerrah  yapıldığında riskler oldukça azalır ancak risk asla sifır değildir. Tecrübe, bilgi birikimi ve özene  rağmen enfeksiyon, kanama gibi erken dönemde olabilecek olumsuzluklar mevcuttur. Titiz bir cerrahi yaklaşım, teknik ve alınacak önlemlerle riskler en aza indirgenir. Ameliyattan sonra görülecek şişme ve yer yer morarmalar ameliyat sonrası dönemin normal bir sonucudur. Ancak aşırı şişmeler ve buna ciddi bir ağrının eklenmesi kanamanın bir habercisi olacaktır. Erken dönemde ayağa kalkmak ve hareket etmek kan dolaşımını olumlu etkileyecektir.

Ne Kadar Süre İçerisinde Normale Dönebilirim?

İyileşmenin aşamalı olduğu her zaman hatırlanmalıdır. Her zaman ameliyattan sonraki ilk birkaç gün iyi bir şekilde dinlenmeli ve hafif dereceli olanlar dışındaki işlerden kaçınılmalıdır. Ameliyattan önce ve sonra sigara içmemeye özen gösterilmelidir. 6 hafta boyunca ağır işlerden uzak durulmalıdır.

İlgili İçerik: Meme Büyütme (Meme İmplant) Estetiği

Detaylı Bilgi İçin

Merak ettiğiniz konuları bize iletin, sizinle iletişime geçelim.

Konu seçiniz

Bunlar da İlginizi Çekebilir

jinekomasti-erkekte-buyuk-gogus
Jinekomasti (Erkekte Büyük Göğüs) Estetiği

Meme dokusu erkek ya da kadında iki farklı dokudan oluşmaktadır. Bunlar normal meme d…

Devamını Oku
meme-implant-ile-diklestirme
Meme İmplant ile Dikleştirme Estetiği

Meme implant ile dikleştirme estetiği popüler estetik operasyonlardan biridir. M…

Devamını Oku
meme-buyutme-meme-implant-estetigi
Meme Büyütme (Meme İmplant) Estetiği

Silikon implant ile meme büyütme; koltuk altından, meme başı çevresinden veya meme al…

Devamını Oku