Karın Germe Estetiği

Sağlıklı ve daha güzel bir görünüm için egzersizler, diyetler veya alternatif tıp uygulamaları denenmektedir. Bütün bu çabalara rağmen vücudun bazı bölgeleri  şekillenmeye direnç göstermekte ve istenen sonuç elde edilememektedir. Bu bölgelerden bir tanesini de karın bölgesi oluşturmaktadır. Doğum yapmış veya fazla kilo almış kadınlarda deri ile karın ön duvarını oluşturan kaslarda elastikiyet kaybı ve yağlanma söz konusudur. Bu gruptaki kişilerde bu 3 yapının egzersiz ve diyet ile yeniden şekillenmesi hemen hemen imkansızdır. Herhangi bir yöntem ile kilo veren ve karın bölgesindeki yağ hacmini azaltan kişilerde cilt elastikiyetini kaybetmiş olabileceğinden sarkmalar meydana gelebilir. Abdominoplasti ya da diğer adı ile Karın Germe Ameliyatı doğrudan bir kilo verme ameliyatı değildir.

Abdominoplasti yukarıda da bahsedildiği gibi elastikiyetini kaybetmiş karın duvarı kasının yeniden gerilmesi ve sarkmış olan derinin kısmen alınması işlemini içermektedir. Bu ameliyatla karın bölgesindeki istenmeyen sarkma ve dolgunluk ortadan kaldırılabilmektedir.

Lipoabdominoplasti

Bu yöntem yukarıda bahsi geçen klasik abdominoplasti tekniğinin hemen hemen aynısıdır. Buradaki faklılık özellikle derialtı yağ dokusu kalın hastalarda daha güzel sonuç almak ve incelik sağlamak için uygulamaya liposuction eklemekten ibarettir. Liposuction karın duvarının her yanına uygulandıktan ve deri altı yağ dokusu iyice inceltildikten sonra klasik abdominoplasti gibi karın kasları ve karın derisinin gerilmesini kapsamaktadır.

Karın Germe Estetiği İçin Uygun muyum?

Bu ameliyata uygun olup olmadığınız ancak yapılacak bir görüşme ve muayene sonrasında belli olabilir. Bizimle görüşmek istediğinizde genel sağlığınızla ilgili tüm detaylar gözden geçirilerek ameliyatla ilgili ayrıntılı bilgiler verilecektir. Kısa zaman içerisinde çocuk sahibi olmak isteyen bayanlar için bu ameliyatı ertelemek en akılcı karar olacaktır.

Klasik abdominoplasti yada lipoabdominopasti ameliyatına uygunluğunuz yapılacak muayene sonrasında karar verilecektir.

Eğer sigara içiyorsanız operasyondan sonra en iyi sonucu almak için sigarayı bırakmanız istenecektir. Sigara vücudunuzdaki damarları daraltmak sureti ile kan akımını azaltacağından yavaş ve kötü bir iyileşme gerçekleşecektir.

Aspirin gibi bazı ağrıkesiciler kanamayı arttırabileceğinden ameliyattan birkaç hafta önce kesilmelidir. Fiziksel muayene bu ameliyat için iyi bir aday olup olmadığınızı ortaya koyacaktır.

Unutulmamalıdır ki abdominoplasti direkt bir obezite ameliyatı değildir. Hiçbir plastik cerrahi ameliyatı kişiyi direk zayıflatmaya yönelik değildir

Karın Germe Estetiğinde Anestezi Uygulanmaktadır?

Abdominoplasti genel anestezi yada spinal-epidural anestezi kombinasyonu ile yapılan bölgesel anestezi  altında yapılabilmektedir.  Anestezi yöntemi hastanın yaşı, sağlık durumu ve kişisel isteğide gözönünde bulundurularak seçilir. Anestezi yöntemi ne olursa olsun burada ameliyatın emniyeti ve hastanın konforu amaçlanmaktadır. Hangi yöntem kullanılırsa  kullanılsın  birkaç  gün hastanede kalmanız gerekecektir.

Karın Germe Ameliyatı Süresi Ne Kadardır?

Kullanılacak teknikle ve başka bir cerrahi işlem ile birlikte yapılıp yapılmamasına bağlı olsa da ortalama 2-3 saat kadar zaman almaktadır.

 

lipoabdominoplasti

 

Karın Germe Estetiği Ağrılı mıdır?

Ağrı ve hassasiyet miktarı kişiden kişiye değişmekle birlikte abdominoplastinin ağrılı olduğu söylenebilir. Bu ağrıyı ortadan kaldırmak için hastanede kaldığınız süre içerisinde epidural anestezi uygulanacaktır. Epidural anestezi bu dönem içerisinde sizlere maksimum konfor sağlayacaktır. Hastaneden ayrıldıktan sonra ağızda alacağınız ağrı kesiciler yeterli olacaktır.

Ameliyatın özelliğinden dolayı, dikişlere binen gerilimi azaltmak için hasta 5-7 gün kadar  eğik bir pozisyonda yürüyecektir. Bu durum kişinin bel bölgesinde yüklenmeye ve bel ağrılarına neden olacaktır. Bel ağrıları sıklığı ve şiddeti  azımsanmayacak oranda yüksektir.

Karın Germe Estetiğinden Sonra Neler Olmaktadır? 

Ameliyat sonrasında uyandığınızda unutmamalısınız ki karnınızın çevresinde baskılı bir sargı olacaktır. Bu sargı ameliyat sonrasında oluşacak şişme ve kanamayı azaltmak içindir. Bütün bunlarla birlikte cildin altına yerleştirilmiş iki adet dren tüpleri olacaktır. Bu tüpler 24-48 saat içerisinde alınacaktır. Ameliyattan sonra dizlerinizin arkasında 1-2 yastık olacaktır. Bu yastıklar bacaklarınızın bükülü vaziyette olmasını sağlayacak  böylece karın bölgesindeki gerginliği azaltacaktır. İlk birkac gün karın bölgesindeki gerginlik nedeni ile eğik bir vaziyette yürüyecek sonraki günlerde aşamalı olarak yavaş yavaş dik konumda yürüyebileceksiniz.

Tam bir abdominoplastide bikini çizgisi denilen iç çamaşırı içinde uzun bir iz kalmaktadır. Karın duvarını oluşturan ancak elastikiyeti azalmış kaslar yeniden gerilecek ve fazla deri alınacağından herhangi bir olumsuzluğu yaşamamak için 24-48 saat kalacak drenler yerleştirilecektir. Bu drenler içeride olabilecek sıvıların cilt altında kalmasını drenaj yapmak sureti ile önleyecektir.

Mini abdominoplastide ise sadece ve sadece orta hatta kısa bir iz olacaktır. Germe işlemi sınırlı olacağından göbek çevresinde iz olmayacaktır.

Bazı vakalarda bel bölgesini inceltmek ve daha zarif hale getirmek için liposuction bu yöntem ile beraber kullanılabilir.

Karın Germe Estetiğinden Hemen Sonra Ne Gibi Değişiklikler Beklemeliyim?

Karın bölgesi dokunmakla biraz gergin ve özellikle ameliyat yerleri hassas olacaktır. Bunlar aşamalı olarak azalıp birkaç hafta içerisinde kaybolacaktır. Karın duvarında başlangıçta gözlenen his kaybı birkaç ay içerisinde normale dönecektir.

Karın Germe Estetiğinde Yara İzi Nasıl Olmaktadır?

Ameliyat sonrasında oluşacak yara izi kalça kemikleri arasında yatay olarak uzanmaktadır. Yara izi iç çamaşırın altında kalacak şekilde yerleştirildiğinden mayo yada bikini giydiğinizde görünmeyecektir. Başlangıçta bu yara izi kırmızı ve hafif kabarık olabilir. Kırmızılık ve kabarıklık zaman içerisinde ortadan kaybolacaktır. Bu zaman süreci 18 aya kadar uzayabilir.

Karın Germe Estetiği Esnasında ve Sonrasında Ne Gibi Problemlerle Karşılaşabilirim?

İyi ve tecrübeli bir plastik cerrah tarafından yapılacak abdominoplastide risk ve komplikasyon oluşma olasılığı çok azdır. Tüm cerrahi müdahalelerde olduğu gibi abdominoplastide de kanama, enfeksiyon , seroma ve yara iyileşmesinde gecikme riski mevcuttur.

Enfeksiyon riski titiz bir cerrahi yaklaşım ve operasyon sırasında verilecek antibiyotik tedavisi ile en aza indirgenir. Bütün bu önlemlere rağmen kesi ve dikiş çevresinde hafif enfeksiyon gelişebilir ancak bu iyi takip ve bakımla ortadan kolayca kaldırılabilir.

Oluşabilecek diğer bir problem ise SEROMA denilen vücut sıvısının deri altında oluşmasıdır. Bu sıvı parlak sarı renktedir. Bu sıvı genelde karın bölgesinin alt bölümünde oluşmakta ve hasta tarafından cildin altında hareket eden sıvı şeklinde hissedilebilmektedir. Genellikle ameliyattan sonra 10. günde oluşmaktadır. Ağrı ve rahatsızlık verecek miktarda sıvı birikimi mevcutsa iğne ile sıvı çekilerek alınır. Ameliyattan sonraki 2-3. haftalarda yaranın birleştiği yerlerde küçük açılmalar olabilir. Bu iyi bir yara bakımı ile kolayca ortadan kaldırılabilir.

Karın Germe Estetiği Ne Kadar Süre İçerisinde Normale Dönebilirim?

Abdominoplasti ciddi ve önemli bir ameliyattır. Bu yüzden kendinizi tamamen iyi hissetmeniz birkaç hafta alacaktır. Iyileşme süreci kişiden kişiye değişiklik gösterdiğinden bazı kişiler 1-2 hafta içerisinde hafif işlerde çalışmaya başlarken bazıları 1-2 hafta daha dinlenme ihtiyacı gösterebilirler. Yürümek ilk 3-4 hafta da iyileşmenize  oldukça yardımcı olacaktır. Bu mevcut kan dolaşımını arttıracak iyileşmeyi hızlandıracak ve şişliği hızla azaltacaktır. Ameliyattan sonra 6. haftaya kadar ağır kaldırmaktan ve ağır işlerden kaçınılmalıdır.

İlgili İçerik: Uyluk (Bacak) Germe Estetiği (Thight Lift)

Detaylı Bilgi İçin

Merak ettiğiniz konuları bize iletin, sizinle iletişime geçelim.

Konu seçiniz

Bunlar da İlginizi Çekebilir

kol-germe-brakiyoplasti
Kol Germe (Brakiyoplasti) Estetiği

Yaşlanmayla birlikte derinin elastikiyetini kaybetmesi veya aşırı kilo alıp vermeden …

Devamını Oku
labioplasti-vajen-dudak-kucultulmesi-estetigi
Labioplasti (Vajen Dudak Küçültülmesi Estetiği)

Labioplasti, kadınların dış genital bölgesindeki küçük ve büyük dudakların şeklini ve…

Devamını Oku
tup-mide-ameliyatindan-sonra-estetik-ameliyatlar
Tüp Mide Ameliyatından Sonra Estetik Ameliyatlar

Tüp mide ameliyatı sonrasında büyük miktarlarda kilo kaybı yaşandığından vücudun gene…

Devamını Oku